Ahhoz, hogy kutynk kellemes trss vljon, bizonyos dolgokat kell neki tantani. gy elkerlhetjk, hogy bosszsgot okozzon neknk vagy ismerseinknek, s sok helyre biztonsggal magunkkal vihetjk, amit nagyon fog lvezni, hiszen mindig szeretne a kzelnkben lenni. Minden kutynak meg kell tanulnia szablyosan stlni mellettnk nyakrv s prz segtsgvel, parancsra hozznk jnni, lelni, megllni s egy helyben maradni. Ezek az alapvet engedelmessgi feladatok. Ezen kvl a laksban tartott kutyknl els s legfontosabb a szobatisztasgra nevels.
A kertben tartott kutyt sem rt egy helyre szoktatni, hogy ott vgezze a dolgt. Ennl komolyabb feladatok, pldul rz-vd munka, nyomon kvets, terels, vad felkutatsa s visszahozsa, vakvezets, letments, teherhzs, illetve gyessgi sportok, feladatok elsajttsa (agility, mobility, fly-ball) az alapvet engedelmessgi feladatokon alapszanak.
A kutya nevelsekor a memrijra ptnk, s arra, hogy kt szorosan egymst kvet esemnyt, kivltkpp, ha ez kvetkezetesen tbbszr elfordul, sszefggsbe tud hozni. A tants alapja az kell hogy legyen, hogy kutynk igyekszik kedvnkben (a falkavezr kedvben) jrni, a jutalmat, dicsretet elnyeri. Ezrt olyan fontos a kvetkezetessg, bizalom, trelem, szeretet s a nyugodt lgkr. Ne kezdjk kutynk oktatshoz, amikor pp idegesek vagyunk! Alapelv, hogy ugyanazt a parancsszt hasznljuk mindig, egyidejleg a segtsggel (pl. far lenyomsa, s az l veznysz), lland kifejez hangsllyal. Ezekhez kapcsolhatunk kzjelet, fttyjelet, spszt. Arcunk, hangunk, tekintetnk kifejez legyen! A kzjelek egyrtelmek, tvolrl is jl megklnbztethetek (leginkbb karjelek) legyenek, hiszen a kutya ltsa, hallsnl s szaglsnl sokkal gyengbb! Ksbb a segtsg elhagysval, a parancsszval, kzjellel stb. egyedl is irnythatjuk kutynkat. Tartsuk be a fokozatossg elvt, ne kveteljnk kutynktl hosszas, unalmas ismtelgetst, mg akkor se, ha a feladatot nem hajtja vgre tkletesen elsre. Figyeljk kutynkat, s tanuljuk meg tle, hogyan kell kezelni, motivlni! Azonnal dicsrjk meg, ha lehet ne jutalomfalatok osztogatsban merljn ki, hiszen ksbb a kutya flrertheti, ha ez elmarad egy jl vgzett gyakorlat utn. Legjobb, ha simogatssal, mosolygssal, dicsr szval, a foglalkozs vgn kzs, felszabadult jtkkal fejezzk ki elgedettsgket.
A nevelst a szobatisztasgra szoktatssal kezdjk, rgtn, ahogy a kiskutya hozznk kerl, teht mr 6-8 hetesen. breds, evs, ivs utn mindig tegyk erre a clra tartott ott tartott jsgpaprra, vagy homokra, tetszleges parancsszt ismtelgetve (pl. Vgezd a dolgod!). Maradjunk mellette, amg megteszi, majd dicsrjk meg. Nagyon fontos, hogy kvetkezetesek legynk, s mindig legynk rsen. Hasonl eljrssal szoktathatjuk r ksbb, hogy kikrezkedjen, ha szksgt rzi. A nyakrvhz, przhoz minl korbban szoktassuk hozz, mg mieltt a rendszeres stkat elkezdennk (az oltsokkal szerzett vdettsg elrsekor). Mindig knyelmes nyakrvet hasznljunk, s ha az ellen vagy prz ellen tiltakozik (leggyakrabban hzhatja magt), prbljuk elterelni a figyelmt, jtszani vele, hvni, csalogatni. Sose rngassuk, minl kevesebbe rossz lmny ktdjn ezekhez az eszkzkhz, csakgy, mint ksbb az authoz, buszhoz stb.
Az lj, llj! , Lbhoz! , Gyere!, s az Ott marad! Feladatok tantshoz is przon (lehetleg meghosszabbthat przon) kezdjnk hozz. Kezdjk az lj! Feladattal, erre ptve tantsuk meg a helyben maradst. A Lbhoz! Veznysz stltatskor, a Gyere! Parancs a futtatskor bizonyul hasznosnak. Sajt s krnyezetnk nyugalma illetve kutynk biztonsga rdekben kveteljk meg az alapvet engedelmessget, s felttlenl krjnk tapasztaltabb kutyatulajdonosok, kikpzk tancst, segtsgt.
|